Jaký skleník doporučujeme?
13.2.2020 14:31.30 1631
Pokud se poohlížíte po nějakém skleníku, setkáte se s výrobkem ze skla, hliníkovým nebo fóliovým. Sklo se dnes již téměř nepoužívá pro malé skleníky, protože vnitřek příliš rozehřívá a materiál je nákladný a těžký. Běžné jsou dnes hliníkové skleníky z komůrkových desek, které nabízejí dobrou izolaci a světlo a přitom jsou cenově dostupné a snadné. Fóliový skleník se doporučuje především tehdy, pokud hledáte především málo nákladný skleník. Avšak fólie jako materiál není velmi pevná a neizoluje dost dobře, což při celoročním provozu znát.
Věděli jste, že ...? Právě v zahradní a krajinné výstavbě se vyskytují různé stavební styly skleníků. K ním patří i různé skleníky - kabriolety s posuvnou střechou, fóliové tunely či kopule.
Velikost
Velikost skleníku záleží samozřejmě na velikosti vaší zahrady i hlavního účelu. Zhruba lze říci, že pro čtyřčlennou rodinu by byl vhodný skleník o rozloze cca 10 čtverečních metrů. Kdo nemá v zahradě tolik místa, může jít se skleníkem i do výšky. Pomocí regálů a závěsných regálů se dá vytvořit prostor navíc.
Výška
Ve vašem skleníku potřebujete vy i vaše rostliny přiměřené místo na vzpřímení. Na to, abyste ve skleníku mohli pohodlně stát, měl by mít na výšku 1,60 až 1,80 metru. Tak se mohou rozpínat i vyšší rostliny jako jsou rajčata a netřeba jejich zavčas stříhat.
Náš tip: Jestliže stavíte váš skleník do výšky, měli byste dbát na to, aby dolní záhony na zemi měli příznivou polohu a nebyly příliš ve stínu. Udělejte si už před koupí určitý přehled rostlin.
Věděli jste, že ...? větší skleník neznamená hned vyšší náklady na vyhřívání. Protože přes větší zasklenou plochu se vnitřek rozehřeje rychleji a teplo se déle udržuje.
Jaké místo je pro skleník správné?
Optimální růst rostlin závisí na výběru místa pro skleník. Skleník potřebuje v závislosti na modelu podle možnosti co nejslunnější místo. Ideální je, když hřeben střechy jde ve směru východ - západ. Opřené skleníky nebo přístavky je ideálně směřovat na jih.
Sázení rostlin do skleníku: kdy kterou zeleninu?
Dále je důležité, kdy zasadíte zeleninu. To je podle druhu rostlin různé.
Jar
Na začátku roku sázíme rychlerostoucí zeleninu tolerantní na chlad, jako saláty, ředkvičky a pod .. Od března se sázejí o. i. bylinky, špenát, mangold, rajčata a dýně.
Léto
Od května sázíme do skleníku teplomilnou zeleninu, která se sbírá na sklonku léta - např. rajčata, lilek, paprika, okurky, melouny nebo cuketu. Od června můžete sbírat první salát a bylinky. Využijte uvolněné místo na opětovné sázení. Zde se hodí například popínavá fazole nebo čekanka.
Podzim
Od září můžete vysadit podzimní kultury a realizovat pozdní setí. K tomu patří kořenová zelenina jako ředkvičky, mrkev, nebo opět salát.
Zima
V zimních měsících, tedy od října, by se do skleníku už nemělo nic sázet. Využijte volné místo na odložení rostlin v nádobách ze zahrady nebo z balkonu.
Pokud budete dodržovat tento plán, můžete mít teoreticky během celého roku čerstvou zeleninu z vlastní zahrady. Pokud vše nespotřebujete, můžete ji bez problémů zamrazit.
Jakou hlínu použít a jak správně hnojit?
V zahrádkářství si můžete koupit připravenou hlínu do skleníků nebo hlínu na zeleninu. Ale i obyčejná hlína na sázení se správným hnojivem postačí. Dbejte na to, aby půda byla vždy kyprá. To je důležité, aby se správně rozložila a zachytila voda. Tak získají vaše rostliny optimální přísun tekutin a zabrání se trvalému zamokření. Na hnojení byste ve skleníku neměli používat žádné umělé hnojiva. Použijte místo nich mulčovací nebo kokosovou půdu. To jsou přírodní prostředky, které dodají vašim rostlinám mnoho výživných látek.
Jaká teplota má být ve skleníku?
Správná teplota ve skleníku
Optimální teplota ve skleníku by měla být kolem 30 ° C. Teplotu kontrolujte teploměrem, který by měl být umístěn ve výšce rostlin a ve stínu. Především v létě třeba dbát na to, aby se maximální teplota nepřekročila. Tehdy je třeba se zaměřit na větrání a použít ke zvlhčování: dbejte na to, abyste skleník pravidelně větraly pro uvolnění vlhkosti vzduchu a rostliny dostatečně zalévaly. Mnohé skleníky - i ty naše - mají praktické střešní okna. Ale i skleníky z posuvných tabulí jsou vybaveny okny, aby bylo možná přiměřená cirkulace vzduchu a eliminace horka.
Může se ve skleníku topit?
Ano, ve skleníku se dá i topit. To se však nedoporučuje při domácích plodinách jako jsou rajčata. Kdo rád pěstuje exotické rostliny jako jsou orchideje nebo kaktusy, měl by o vytápění skleníku uvažovat. Na vytápění existuje několik metod: elektrické, plynové, petrolejové, solární nebo dřevem. Poslední dvě metody se považují za ekologické alternativy. Abyste topili kontrolovaně, měli byste si topnou energii do skleníku nechat přepočítat odborníkem.
Věděli jste, že ...? Chcete si pořídit topení do skleníku? Pak byste měli dát pozor na to, že v průběhu energetických změn se od ledna 2039 bude moci topit už jen obnovitelnými energetickými zdroji. Proto se vyplatí už nyní obstarat si alternativní topnou metodu.
Koupě skleníku
Pokud si vezmete k srdci tipy naší poradny, nemělo by úspěšné úrodě ve vašem skleníku už nic stát v cestě. Rozhodněte se pro vhodnou variantu i nyní online na naší stránce.