Na co myslet před nákupem zahradního skleníku
12.4.2023 9:00.00 2910
Přemýšlíte o tom, že byste si na zahradu pořídili skleník? Stačí větší, střední nebo menší? Skleněný nebo polykarbonátový? A kam ho umístit? V našem článku vám ukážeme výhody pěstování ve skleníku a co je třeba zvážit, než si ho pořídíte. Podíváme se také na to, jak skleník správně orientovat a jaký je dobrý temperovaný nebo vyhřívaný skleník.
Pěstování ve skleníku - začínáme!
Proč se mnoho zahrádkářů rozhodne investovat do nákupu vlastního skleníku? Zahradní skleník nabízí řadu výhod, kterých byste na volném prostranství dosáhli jen těžko, pokud vůbec.
Benefity skleníku
- prodloužení vegetační sezóny
- vyšší výnosy na m2 ve srovnání s pěstováním bez skleníku
- větší, šťavnatější a chutnější ovoce
- účinná ochrana rostlin před větrem a deštěm
Na co myslet před koupí skleníku?
Nákup skleníku vyžaduje pečlivé plánování. Abyste dosáhli dobrých výsledků při pěstování rostlin ve skleníku, je třeba zvážit řadu faktorů - vaše potřeby, klimatické podmínky v místě, kde bude skleník umístěn, velikost a umístění pozemku, druh a množství rostlin, které chcete pěstovat, a vaše finanční možnosti.
Může se to zdát jako složitý proces (a částečně to tak i je), ale plánování vám pomůže ušetřit čas a peníze a zajistit, aby váš skleník fungoval tak, jak má. Na co tedy myslet, aby vám skleník na zahradě dobře, dlouho a efektivně sloužil? Pojďme se na to podívat!
1. Materiál skleníku
V dnešní době se zahrádkáři často rozhodují mezi tradičním sklem a polykarbonátem. Každá možnost má své výhody i nevýhody.
Zahradní skleník ze skla - výhody
- pevnost - zahradní skleníky ze skla jsou odolné vůči silnému větru, dešti a sněhu (i v tomto případě je však nutné odklízení sněhu).
- dlouhá životnost - sklo je odolný materiál, který vydrží dlouho.
- vysoká propustnost světla - téměř 100% průhlednost
Zahradní skleník ze skla - nevýhody
- horší tepelně izolační vlastnosti - sklo nedokáže udržet teplotu ve skleníku tak dobře jako například polykarbonát
- vysoká propustnost světla - pokud máte skleník v místě s příliš vysokými teplotami, budete muset zajistit sluneční clonu. Přílišné teplo a neregulované sluneční záření může vaše rostliny spálit.
- křehkost - sklo není tak odolné vůči mechanickému namáhání jako polykarbonát. Může se rozbít například při hře malých dětí, manipulaci se zahradním nářadím nebo při krupobití.
- obtížnější montáž kvůli vyšší hmotnosti a křehkosti skla.
- vyšší cena
Zahradní skleník z polykarbonátu - výhody
- velmi dobré tepelně izolační vlastnosti díky komorovému systému - vzduchotěsnost komor snižuje energetické ztráty. Při temperování je polykarbonátový skleník rozhodně vhodnější než skleněný.
- vyšší bezpečnost a odolnost proti mechanickému poškození - polykarbonátové skleníky jsou téměř nerozbitné, což ocení zejména rodiny s malými dětmi.
- dobrou propustnost světla - propouští méně světla než sklo (přibližně 80 %), ale stále dostatečně pro plnohodnotný růst rostlin ve skleníku. Světlo se do prostoru rozptyluje rovnoměrně.
- snadnější instalace díky nižší hmotnosti
- ochrana proti UV záření
- cenová dostupnost
Zahradní skleník z polykarbonátu - nevýhody
- nižší odolnost proti zatížení sněhem (sníh by nikdy neměl zůstat na skleníku, bez ohledu na materiál)
- nižší odolnost proti nárazům větru
- nižší trvanlivost než sklo
Jak vidíme, každý materiál má své výhody a nevýhody. V současné době se však více používají hliníkové skleníky z dutinkového plechu. Kvalitní polykarbonátové skleníky mnozí volí pro jejich dobré izolační vlastnosti, dobrou propustnost světla, vyšší bezpečnost, cenovou dostupnost a nižší hmotnost.
→ Skleníky Jurhan jsou vyrobeny z hliníkových profilů a polykarbonátových dutinkových desek, materiály jsou odolné proti UV záření, mají dobrou propustnost světla a vynikající tepelně izolační vlastnosti.
2. Velikost skleníku
Pokud v současné době řešíte dilema, jak velký by měl být váš skleník, odpovězte si na následující otázky. Jaké jsou prostorové možnosti vaší zahrady? Vejde se do ní malý, střední nebo dokonce velký skleník? A kolik prostoru pro své rostliny skutečně potřebujete? Chcete mít bohatou úrodu pro zásobování rodiny a přátel, nebo chcete pěstovat pouze rajčata a papriky pro vlastní spotřebu?
Jak vidíte, klíčové je zjistit, jak velký skleník chcete - v závislosti na vašich preferencích a prostoru, který máte na zahradě k dispozici.
3. Umístění a orientace skleníku
Máte na zahradě několik míst, kam by bylo možné skleník umístit? Pak je vaším cílem vybrat to nejslunnější a nejteplejší. Výběr umístění rozhodně nepodceňujte, je to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Vaše rostliny budou tak šťastné, jak šťastné bude místo, které pro ně vyberete.
Rostliny ve skleníku potřebují dobře osvětlené, slunné a teplé místo. Pokud nemáte na zahradě místo, kam dopadá sluneční světlo po celý den, vyberte místo, kam slunce svítí hlavně ráno. Rostliny po noci oschnou a skleník se krásně prohřeje.
Při výběru místa pro skleník zvažte také to, jak na něj dopadají stíny od domu nebo stromů, jak je skleník přístupný a zda se na vašem pozemku nenacházejí velké stromy, jejichž kořeny by se mohly pod skleníkem šířit nebo by mohly skleník poškodit při silném větru či bouřce.
Mějte na paměti, že zahradní skleník by nikdy neměl stát na nestabilním povrchu nebo na velmi exponovaném místě. Zcela volný skleník, který není z žádné strany zakrytý, může silný nárazový vítr snadno poškodit.
Přečtěte si také:
► Kam umístit skleník a jaké jsou naše skleníky Jurhan?
Orientace skleníku
Při plánování orientace zahradního skleníku je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou klimatické podmínky, poloha a druh pozemku a druh rostlin, které se budou ve skleníku pěstovat.
Obecně platí, že ideální orientace skleníku je na jih (nebo jihovýchod až východ či jihozápad). Tak bude skleník po celý den vystaven slunečnímu záření, které je důležité pro růst a vývoj rostlin. Pokud je skleník orientován na sever nebo severovýchod, bude mít nedostatečný přísun slunečního světla a tepla, což může mít nepříznivý vliv na rostliny a výsledky pěstování.
→ NÁŠ TIP: S optimální orientací skleníku vám mohou pomoci různé aplikace nebo webové stránky, které na základě polohy vaší zahrady a místních povětrnostních podmínek určí vhodnou orientaci skleníku.
Rady s rostlinami by měly být orientovány od jihu k severu. Od jihu sázejte menší sazenice, zpět na sever sázejte vyšší.
Kam by měly směřovat dveře skleníku?
Při plánování umístění dveří skleníku je vhodné zvážit jejich orientaci na opačnou stranu, než je zdroj slunečního světla. Měly by tedy být na straně obrácené k jihu (nebo jihovýchodu či jihozápadu) - na klimaticky mírnější straně.
→ NÁŠ TIP: Dveře skleníku zavírejte podle teploty. Ráno a odpoledne, kdy využíváte ranní a odpolední slunce a večer do skleníku přichází stín, zavírejte dveře dříve. Pokud máte skleník na slunném místě, je ideální zavřít dveře při západu slunce (pokud noční teplota klesne pod přibližně 15 stupňů) nebo později, když se setmí (pokud se noční teplota pohybuje mezi 15 a 19 stupni). Pokud jsou noční teploty vyšší než 19 °C, není třeba dveře zavírat.
4. Vyhřívaný temperovaný skleník vs. nevyhřívaný skleník
Skleník můžete, ale nemusíte vytápět. Rozhodněte se podle toho, co a kdy v něm chcete pěstovat, a samozřejmě podle svých finančních možností.
Klasický nevytápěný skleník
Pokud chceme pěstovat, používáme klasický skleník bez vytápění:
- první jarní zeleninu (saláty, ředkvičky, bylinky...).
- teplomilnou zeleninu (rajčata, papriky, okurky, cukety nebo lilky).
- podzimní zelenina (kořenová zelenina, salát, ředkvičky)
Takový skleník umožňuje výrazně oddálit sklizeň první úrody - pokud máte skleník, můžete si užívat prvních plodů mnohem dříve než zahrádkáři "bez skleníku". Kromě zeleniny můžete v takovém skleníku pěstovat také kvalitní sazenice květin (různé druhy letniček, bylinek a okrasných rostlin). V zimě vám takový skleník k pěstování příliš neposlouží, ale můžete jej využít jako místo pro odkládání rostlin v nádobách ze zahrady, terasy nebo balkonu.
Temperovaný skleník
Temperovaný skleník ocení zejména ti, kteří chtějí pěstovat rostliny v kontrolovaných podmínkách. V zimě se v něm udržuje teplota 10-14 °C, kterou lze v noci snížit o 3 stupně. Tento typ skleníku je obvykle vyroben z polykarbonátu, materiálu, který dokáže ve skleníku udržet stabilní teplotu a vlhkost. Rostliny tak mají ideální prostředí pro svůj růst.
Vyhřívaný skleník
Vyhřívaný zahradní skleník je vhodný pro ty, kteří chtějí využívat výhod celoročního pěstování, přestože venku panují mrazy. V zimě je v takovém skleníku teplota 18-21 °C, která může v noci klesnout o 3 stupně. Vyhřívaný skleník ocení ti, kteří potřebují speciální místo s vyšší teplotou pro pěstování a množení rostlin. Také ti, kteří potřebují během teplých měsíců přezimovat různé exotické hrnkové rostliny, které mají na venkovní zahradě.
Je však třeba počítat s dodatečnými náklady na vytápění. V době vysokých cen energií si však každý musí rozmyslet, zda chce a může investovat do vytápění svého skleníku. Náklady nemusí být zanedbatelné. Proto samozřejmě přemýšlejte v rámci svých možností.
Aktuální nabídka zahradních skleníků JURHAN▼▼▼▼▼▼
Zahradní skleník M3
- praktický skleník se čtvercovou základnou, ideální pro menší zahrady
- Rozměry: 195 × 190 × 195 cm (d × š × v)
Zahradní skleník M4
- Skleník s velkým vnitřním prostorem pro střední až velké zahrady.
- Rozměry: 250 × 190 × 195 cm (d × š × v)
Zahradní skleník M6
- Opravdu prostorný skleník se základnou o rozloze více než 7 m².
- Rozměry: 380 × 190 × 195 cm (d × š × v)